Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově zve na přednášku
Všemi kouty Mongolska a mongolské duše
Zajímá vás současný život v této vzdálené zemi,její historie a přírodní krásy?
Ing. Milan Štolba pracoval v Mongolsku několik let a projel ho křížem krážem. Povídání proto nabídne kromě autentických fotografií i mnoho osobních příběhů a zkušeností.
Pátek 6. června od 19.30 hodin
Zámecký sál / Zámek Pacov
Vstupné 40 Kč
V Zámeckém sále v Pacově proběhne v pátek 6. června 2025 od 19.30 hodin přednáška a promítání fotografií Ing. Milan Štolby.
Většině z nás se pod pojmem Mongolsko vybaví jurty, koně a Čingischán, některým možná ještě kašmír a kumys. Dříve narození si jistě pamatují na období, kdy spolupráce mezi našimi zeměmi byla velmi intenzivní. Naši geologové, chemici a strojaři jezdili velmi často budovat mongolský těžební a energetický průmysl. Na východ se vyváželo velké množství naší produkce. Starší Mongolové stále znají značky Baťa a Zetor.
Milan Štolba pracoval v Mongolsku několik let na podpoře zavádění nových digitálních technologií do výuky na mongolských odborných školách a učilištích ve všech mongolských regionech. Měl tak možnost projet celou ohromnou zemi a poznat jak život v hlavním městě, tak život pastevců v nejodlehlejších oblastech této obrovské země.
Pro Evropana je obtížné představit si mongolskou krajinu. Země, rozdělená do 20 regionů, zaujímá rozlohu dvaceti Českých republik. Když pomineme takové končiny jako Grónsko nebo Falklandy, je Mongolsko zemí s nejnižší hustotou obyvatel na čtvereční kilometr. Příroda je v Mongolsku také zcela odlišná od našich Evropských zvyklostí. Sever Mongolska se přibližuje Sibiři. Znamená pro vás jezero Bajkal synonymum pro vzdálenou Sibiř? Tak Ulánbátar leží z pohledu tamních vzdáleností „kousek“ od Bajkalu. Proto jsou mongolské zimy dlouhé a velmi, velmi studené. Většinu dní v prosinci a lednu klesá teplota pod -35 °C. Na promítnutých fotografiích se před vámi otevřou i pohledy na zelené pláně a pastviny, nekonečné výhledy z cest v mongolských pouštích a úchvatné tvary a barvy horských masivů a kaňonů.
Mongolové jsou národ s dlouhou historií. V původně kočovném a na pastevectví zcela zaměřeném národě dochází během posledních dvou, tří generací k dramatickým společensko-ekonomickým změnám. I toto téma přednáška podrobně představí a doprovodí fotografiemi. Fotografie mnohdy vznikly jen díky osobním přátelstvím s mongolskými kolegy a dlouhodobému pobytu v této pozoruhodné zemi.
