Aktuálně z muzea: koncert, komentované prohlídky a přednáška

Poslední víkend měsíce září se koná tradiční Pacovská pouť. Návštěvníci při tom dostávají další možnost spatřit bezplatně současné výstavy výtvarného umění. V sobotu 28. září se ve 14 hodin setkáme ve svatováclavské Kapli na komentované prohlídce a koncertu k derniéře výstavy Obrazy Evy Wernerové Malkovské. V Kapli na pozvání malířky vystoupí hudební skupina Bety, Nina a já (jinak též The Framers, Rámaři, kteří se představí ve složení: Bety Cooper Knězová, Austrálie – keltská harfa, bubínky, zpěv; Nina Klestilová – kytara, zpěv; Miroslav Kněz – harmonika, kytara, zpěv). Jádro repertoáru tvoří irské, skotské, anglické a australské lidové písně a balady. Skupinu zdobí především vybroušené vokály obou zpěvaček (Bety a Niny) doplněné znělým barytonem kapelníka Miroslava. Všichni tři hudebníci jsou rámaři pracující ve známém rámařství Miroslava Kněze na Karlově náměstí v Praze. Jako jediné rámařství používá k výrobě rámů staré ploty a střešní latě, které se moří a voskují a vkusně dotvářejí obrazy Evy Wernerové Malkovské v jeden působivý celek.

O víkendu 5. a 6. října proběhnou Dny otevřených ateliérů na Vysočině 2024. V sobotu i v neděli budou výstavy v muzeu a v Kapli přístupné odpoledne od 12 do 16 hodin. Po oba dva dny se od 14 hodin nabízí příležitost návštěvy komentovaných prohlídek výstavy Poutnictví. Obrazy Mgr. Tomáše Šmilauera v presbytáři Kaple sv. Václava.

Po letní přestávce muzeum pokračuje ve volném cyklu přednášek pro veřejnost. Ve čtvrtek 12. září bude v Zámeckém sále uspořádána přednáška nazvaná Co staré mlýny vyprávěly. Dlouholetý průvodce městského muzea a vlastivědný badatel Vlastimil Simota starší podá výklad o mlýnech na říčce Trnávce a Kejtově potoce na Pacovsku. Uvedena budou také další výrobní zařízení poháněná v minulosti vodní silou. Posluchači se dozví příběhy ze života členů mlynářských rodů, ve vyprávění ožijí postavy dávno zapomenutých krajánků a události spojené s osudy jednotlivých mlýnů. Přednáška bude doplněna promítáním četných fotografií.

Bc. Vlastimil Simota,
Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově