Výstava Jiří Duffek 75 a katalog grafiky připomenou dílo pacovského výtvarníka

V sobotu 14. října odpoledne se na pacovském zámku a v Městském muzeu Antonína Sovy uskuteční slavnostní zahájení výstavy obrazů a grafiky Jiří Duffek 75. Výstava připomene osobnost a dílo známého výtvarníka, který by letos oslavil 75. narozeniny. Svým životem a uměleckou činností byl Jiří Duffek nerozlučně spjatý s městy Pacov a Pelhřimov.

Vlastní vernisáž výstavy proběhne v Zámeckém sále v přízemí západního křídla zámku (proti vstupu do nádvoří). Ve 14 hod. přivítá návštěvníky iniciátor a kurátor výstavy Bc. Vlastimil Simota. Následovat bude koncert skladatele, kytaristy a zpěváka Slávka Klecandra (známého působením ve skupinách Oboroh, Bílé světlo, Studny samoty). Proslovy básníka a historika Jana Orla Tomáška a osvíceného nakladatele Bedřicha Kocmana o Duffkově tvorbě jsou na programu od 15 hod. Vernisáž završí křest výstavního katalogu Jiří Duffek 75 s podtitulem Výběr grafické tvorby z let 1977–2004 (vydalo pacovské muzeum za redakce pisatele). Poté se návštěvníci odeberou do výstavního sálu muzea, kde zhlédnou obrazy a grafiky Jiřího Duffka. Akce skončí v 17 hod.

Výstava Jiří Duffek 75 potrvá do 30. listopadu 2023. PRODLOUŽENO DO 29. PROSINCE

Otevírací doba viz https://muzeum.pacov.cz/oteviraci-doba/

Jiří Duffek 75: krátce k výstavě v pacovském muzeu

Výstava obrazů a grafiky Jiří Duffek 75 je věnována osobnosti a dílu známého výtvarníka (nar. 3. října 1948 v Pelhřimově), absolventa Střední odborné školy výtvarné na Hollarově náměstí v Praze (1970–1972).

Při zaměstnání v Okresním muzeu v Pelhřimově, následně na tamním Okresním kulturním středisku (kde působil nejdéle, organizoval soutěže amatérských výtvarníků a založil „malou“ Galerii M, stál u jejích počátků a prvních úspěšných výstav) nebo od roku 1991 ve vlastním Art Atelieru Duffek v Pacově se zaměřil na propagační grafiku (navrhoval plakáty, pozvánky, oznámení a drobné tisky). Vytvořil logo Gymnázia Pacov a Týdne knihoven.

Ve své volné umělecké tvorbě se soustředil na zpodobnění ženských aktů. Tělesné linie, křivky a stínohra nenechávají diváky na pochybách o zvládnutí a zaujetí tématem, a to bez ohledu na zvolenou techniku (grafika, pastel). Další velké téma představovala krajinomalba inspirovaná především pobyty na Šumavě a v italském Toskánsku. Na perokresbách kolorovaných akvarelem zachytil pamětihodnosti řady měst na Vysočině i v jižních Čechách. Uznání se mu dostalo na mezinárodních přehlídkách Ex libris (Evropská přehlídka v Rawicz, Polsko 1984; Mezinárodní bienále Boguszów-Gorce, Polsko 2008).

Jiří Duffek se v letech 1973–2013 představil veřejnosti na více než sedmdesáti samostatných nebo kolektivních výstavách. Obrazy, grafiky a Ex libris našeho umělce jsou zastoupeny v řadě tuzemských i zahraničních sbírek (Slovensko, Německo, Švýcarsko, Maďarsko, Polsko, Holandsko, USA, Mexiko a Japonsko). Duffkovo heslo najdeme ve Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců.

U příležitosti konání výstavy vydalo pacovské muzeum katalog Jiří Duffek 75 nesoucí podtitul Výběr grafické tvorby z let 1977–2004. Úvodní text Za Jiřím Duffkem napsal Bc. Vlastimil Simota. Na výběru grafiky se podílel umělcův syn Petr Duffek. Katalog uzavírá báseň Jana Orla Tomáška. Za grafickou úpravu svazku vděčíme Zdeňku Klikovi.

Výstava Jiří Duffek 75 a stejnojmenný katalog jsou připomínkou díla a poctou našemu příteli, který zemřel náhle 9. ledna 2016.

Bc. Vlastimil Simota,
ředitel Městského muzea Antonína Sovy v Pacově