V Pacově zazní zhudebněná poezie aneb pozvání na koncert Slávka Klecandra a skupiny Studny samoty

160. výročí narození básníka Antonína Sovy (1864–1928) inspirovalo muzeum k uspořádání koncertu, na kterém se setká poezie s artrockovou hudbou.

Ve středu 28. února od 19 hodin se v pacovském Komunitním centru uskuteční koncert skladatele, kytaristy a zpěváka Slávka Klecandra a skupiny Studny samoty.

V první části programu vystoupí Slávek Klecandr a zahraje písně ze své sólové tvorby a vzdá i hold místnímu rodáku básníku Antonínu Sovovi zhudebněnou básní Pastorale, která měla premiéru při Klecandrově účasti na pořadu Sovův Pacov 2019.

„K Sovově poezii jsem se dostal před asi dvanácti léty oklikou v Turecku, ve městě Alanyi na březích Středozemního moře, kde žije významná část naší rodiny. Tedy nikoli někde na hrázi některého básníkem opěvovaného jihočeského rybníka. Samozřejmě jsem o něm měl mlhavé povědomí ještě ze školních let, ale do té doby to pro mě bylo jen jméno bez obsahu. Ten jsem objevil právě v Turecku díky tomu, že jsem doma našel útlou knížku s výběrem Sovových básní, kterou jsem s sebou vzal víceméně proto, že vůbec nezatěžovala můj batoh. Od té doby se k Sovovi čas od času vracím,“ říká Klecandr.

V další části hudebně-poetického večera vystoupí Slávek Klecandr společně se skupinou Studny samoty (další členové: Dita Holá – violoncello, zpěv; František Šimeček – baskytara; Libor Orel – bicí) a zahrají skladby ze stejnojmenného CD zhudebněné poezie undergroundové básnířky Jiřiny Zemanové z Tábora.

Album bylo vydáno v prosinci roku 2021 a hudbu kompletně složil a zaranžoval Slávek Klecandr. Skupina Studny samoty za účasti Jiřiny Zemanové představila CD v Pacově v březnu roku 2022 a vedle muzikantsky skvělého provedení skladeb příjemně překvapila publikum artrockovým pojetím zhudebněné poezie, což vyhovuje nástrojovému obsazení skupiny. Zkrátka, zhudebněná poezie může být chvílemi i slušný bigbít, tedy ne jenom procítěný zpěv při hře na „španělku“.

Cyklus básní Jiřiny Zemanové v podání kapely bude rovněž doplněn básněmi Agonie a Studny nadějí Antonína Sovy.

A vstupné? Symbolické – 100 Kč. Zveme čtenáře poezie a příznivce dobré muziky. Těšíme se na setkání s vámi!

Bc. Vlastimil Simota,
Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově